гармони
02.12.2022

Гармони під час вагітності

Від Yulia

Гармони під час вагітності

Про настрої та гармони

Статеві гормони (прогестерон, естроген, тестостерон) легко проходять через гематоенцефалічний бар’єр – своєрідний КПП між кров’ю та мозком. Концентрація цих гормонів безпосередньо впливає на настрій та поведінку людини. Наприклад, рівень прогестерону в ЦНС вище, ніж у крові або жировій тканині, хоча переважно цей гормон синтезується статевих залозах, плаценті та в корі надниркових залоз.

Під час вагітності рівень прогестерону зростає у 7-10 разів і його високі концентрації надають заспокійливу дію на головний мозок: він взаємодіє з рецепторами ГАМК (головний гальмівний медіатор ЦНС), а також стимулює активність ендорфінів (b-ендорфін). Завдяки цьому вагітні жінки частіше відчувають почуття щастя та умиротворення, у них гарний сон та низька чутливість до болю.

Про вагу

Прогестерон та естроген стимулюють бета-клітини підшлункової залози, через це інсуліну виробляється більше, а цей гормон не тільки знижує рівень глюкози в крові, а й стимулює синтез та запасання жирів в адипоцитах (жирові клітини). А ще прогестерон підвищує апетит.

Про гіперпігментацію

Потемніння шкіри під час вагітності зустрічаються в ділянці ареоли сосків і шкіри навколо них, статевих губ та білої лінії на животі. Це з посиленим синтезом меланостимулирующего гормону — він збільшує синтез меланіну меланоцитами.

Статеві гормони теж впливають на пігментні клітини – прогестерон та естроген зв’язуються з рецепторами на поверхні меланоцитів: так прогестерон збільшує синтез пігменту, а естроген – зменшує. Через високу концентрацію цих гормонів під час вагітності може з’явитися хлоазми – темні симетричні плями на шкірі обличчя (область щік, чола, над верхньою губою) після перебування на сонці.

Про травлення

Прогестерон розслаблює гладку мускулатуру, у тому числі нижній стравохідний сфінктер, тому у вагітних може бути печія або відрижка. До того ж, на пізніх термінах збільшена матка зміщує внутрішні органи та збільшує внутрішньочеревний тиск.

Про шкіру

Прогестерон збільшує роботу сальних залоз, через що у вагітних шкіра, що світиться і посвіжіла, а його розслаблююча дія на гладку мускулатуру судин призводить до появи рум’янцю.

А що ж після?

Рівень статевих гормонів починає своє відновлення із введенням прикормів і приходить у норму із закінченням годування грудьми.

Нажміть проголосувати!
[Усього: 0 Оцінка: 0]