планування вагітності
06.07.2022

Планування вагітності

Від Yulia

Планування вагітності – це не просто популярне визначення сексуальних стосунків у парі, які бажають завести дітей, це цілий комплекс заходів та дій для досягнення цієї мети. Здоров’я майбутньої дитини та сприятливий перебіг вагітності залежить від того, на якому фоні здоров’я пари настало зачаття. Підготовка до вагітності (прийом вітамінів, зміна способу життя, лікування інфекційно-запальних процесів тощо) знижує ризики ускладнення вагітності.

З ЧОГО ПОЧАТИ?

З візиту до лікаря акушера-гінеколога. Лікар буде координатором, який допоможе подружжю скласти індивідуальний план підготовки до вагітності.

Жінці розпочинати обстеження варто за 3-4 місяці до передбачуваного зачаття.

ПОЗБУДЬТЕСЯ ВІД ШКІДЛИВИХ ЗВИЧОК

Виключіть із свого життя тютюн, алкоголь та інші психоактивні речовини. Вони не тільки шкідливі для здоров’я в цілому і ламають генетичний матеріал статевих клітин, а й впливають на зростання та розвиток плода.

Приберіть із дому старі непотрібні речі, зробіть ремонт, оснастите його необхідною технікою, зробіть будинок зручним та комфортним.

Змініть зненавиджену роботу, особливо якщо вона пов’язана зі шкідливими виробництвами та стресами. Перейдіть на здорове та регулярне харчування. Почніть займатися фізкультурою та спортом. Почніть отримувати від життя насолоду.

ВИЛІКУЙТЕ СТАРІ БОЛЯЧКИ

Довго поточні та хронічні захворювання вимагають відповідального підходу у вагітності. Хоча більшість із них не перешкоджає настанню вагітності, може знадобитися медикаментозна терапія чи корекція доз препаратів. У важких випадках вагітність краще відкласти.

Скоригуйте свою вагу, це стосується ситуації як підвищеної, так і зниженої ваги. Для визначення нормального діапазону використовуйте індекс маси тіла: ІМТ = вага (кг)/зріст2(метри). Нормальний індекс коливається від 185 до 249.

На цьому етапі потрібні консультації терапевта, ендокринолога, кардіолога, гастроентеролога, оториноларинголога, офтальмолога, невролога, стоматолога.

ЧОЛОВІКИ, ПОЧНІТЬ З СЕБЕ

Для визначення фертильності у чоловіка достатньо скласти спермограму. При виявленні відхилень слід звернутися до уролога-андролога.

Додатково:

Комплекс серологічних реакцій на ВІЛ, сифіліс, гепатит В, С

Флюорографія

ОБСТЕЖЕННЯ ЖІНОК

планування вагітностіПочинати обстеження слід за 3 місяці до передбачуваного зачаття. Раніше немає особливого сенсу, все ще може змінитися. Пізніше – можна не встигнути зробити.

ОЦІНЮЙТЕ СТАН СВОГО ЗДОРОВ’Я

Планування вагітності, це насамперед консультація акушера-гінеколога: анамнез, огляд на кріслі.

Дослідження статевих органів, що відокремлюється:

Мікроскопічне дослідження відокремлюваного з піхви та шийки матки. Мазок, пофарбований за Грамом, з підрахунком балів за методикою Ньюджента або додатково визначення ДНК Gardnerella vaginalis, Atopobium vaginae, Lactobacillus spp. та загальної кількості бактерій методом кількісної ПЛР

Дослідження на ІПСШ методом ПЛР для визначення Chlamydia trachomatis, Neisseria gonorrhoeae, Trichomonas vaginalis, Mycoplasma genitalium.

Цитологічне дослідження мазків з області екзоцервіксу та цервікального каналу (РАР-тест) з можливим одночасним аналізом зразків на типи вірусу папіломи людини (ВПЛ) високого онкогенного ризику.

Лабораторні дослідження крові та сечі

Обов’язково

Клінічний аналіз крові з лейкоцитарною формулою та визначенням морфологічних характеристик еритроцитів.

Визначення групи крові та резус-фактора (при негативному резус-факторі жінки необхідно уточнити резус-приналежність партнера).

Визначення сироваткових антитіл (АТ) до блідої трепонеми, вірусу імунодефіциту людини (ВІЛ), виявлення HBs Ag, HCVAg, специфічних IgG до вірусів кору, краснухи, вітряної віспи. За наявності у жінки сертифіката щеплення із зазначенням вакцинації проти краснухи (дата вакцинаціх, серія та номер вакцини) скринінг не показаний. Рутинний скринінг на вірус цитомегалії, простого герпесу (типу 2) та токсоплазму у світі не проводять.

У групах ризику залізодефіциту: визначення рівня сироваткового заліза, феритину, трансферину, насичення трансферину залізом.

Визначення рівня глюкози у плазмі венозної крові (з 2012 року у вагітних верхня межа норми по глюкозі венозної плазми натщесерце – 5,1 ммоль/л).

Визначення концентрації ТТГ та вільного T4.

Загальний аналіз сечі.

Бажано

Визначення специфічних IgG до вірусів кору та вітряної віспи.

За наявності сертифіката із зазначенням вакцинації проти кору та вітряної віспи (дата вакцинації, серія та номер вакцини) скринінг проти зазначених інфекцій не показаний.

Визначення концентрації у крові гомоцистеїну (норма до 10 мкмоль/л). Підвищення показника свідчить про критичні порушення фолатного циклу та високий ризик формування вад плода та ускладнень вагітності (передчасних пологів, плацентарної недостатності)40,41.

Визначення у сироватці крові рівня вітаміну D – 25-OH-вітаміну D. Нормальними показниками вважають 75-150 нмоль/л або 30-60 нг/мл. Дефіцит вітаміну D надзвичайно поширений у популяції та негативно впливає на перебіг та результат гестації, а також на здоров’я та когнітивні можливості майбутньої дитини.

Інструментальні обстеження

Трансвагінальне ультразвукове дослідження (УЗД) органів малого тазу – у середині другої фази менструального циклу (19-21-й день циклу).

УЗД молочних залоз (5-11-й день циклу), пацієнткам старше 35 років – мамографія (5-11-й день циклу).

Консультації суміжних фахівців, додатковий спектр лабораторного та інструментального скринінгу акушер-гінеколог визначає індивідуально, орієнтуючись на результати базового скринінгу та дані ретельно зібраного анамнезу.

ПРИЙМАЙТЕ ВІТАМІНИ

Рекомендований ВООЗ мінімум – 400 мкг фолієвої кислоти, 250 мкг йоду щодня. Бажано також приймати 2000 МО вітаміну D та 1000 мг поліненасичених жирних кислот на добу. Починати прийом краще на етапі планування та приймати протягом усього терміну вагітності. Можна скористатися вітамінно-мінеральними комплексами для вагітних.

Планування вагітності – це відповідальний крок, що має сенс скористатися допомогою професіоналів. 

Нажміть проголосувати!
[Усього: 1 Оцінка: 5]