09.10.2022

Чи шкідливе УЗД при вагітності?

Від Yulia

Чи шкідливе УЗД при вагітності?

Ультразвукове дослідження у діагностиці вагітності використовується з 1960-х років. За цей час даний метод постійно підтверджує свою надійність та ефективність у плані спостережень за станом малюка та виявлення можливих порушень. У той же час у багатьох майбутніх мам закономірно виникає питання – який вплив УЗД на плід і чи є ризик для здоров’я від впливу ультразвукових хвиль?

Принцип роботи УЗД

Щоб зрозуміти, чи існує ризик впливу УЗД на малюка чи організм самої матері, потрібно розглянути принцип ультразвукового дослідження. Сонографія (або ехографія) заснована на високій проникаючій здатності ультракоротких звукових хвиль. Проникаючи у різні тканини людського тіла, вони змінюють свої характеристики. Ці зміни фіксуються датчиком, який уловлює відбитий сигнал і перетворює його на візуальне зображення. На сьогоднішній день існує 3 види УЗД:

2D – демонструє двовимірне зображення;

3D – відображає 3-мірну модель об’єкта, що досліджується;

4D – показує тривимірну модель у русі.

Останній метод найбільш інформативний, оскільки дозволяє оцінювати не тільки морфологічні ознаки плода (розміри, будова тіла та кінцівок, ширину шийно-комірового простору тощо), але і його рухову активність, частоту серцевих скорочень. По ній лікар може визначити такі загрозливі для життя дитини стану, як гіпоксія, тазове передлежання і т. д. Також УЗД дозволяє оцінити стан навколоплідних оболонок і самої матки.

У рамках ведення вагітності відповідно до наказу Міністерства Охорони здоров’я України «Про затвердження Порядку надання медичної допомоги за профілем «Акушерство та гінекологія») планове УЗД проводиться 3 рази:

1 скринінг – на 11-14 тижні;

2 скринінг – на 19-21 тижні;

3 скринінг – на 30-34 тижні.

Також лікар може призначити додаткові позапланові УЗД, якщо є певні показання – наприклад, для жінок, які входять до групи ризику.

Вплив УЗД на плід

УЗДВплив ультразвукових хвиль на стан плода присвячені численні медичні дослідження, покликані об’єктивно оцінити безпеку цього методу. Жодна з наукових робіт, що є сьогодні, не наводить доказів на користь того, що УЗД негативно впливає на дитину.

Проте, стверджувати, що ультразвук не впливає на організм людини, не можна. Звукові хвилі високої частоти нагрівають тканини, за 1 годину безперервної дії їх температура може піднятися на 2-5?С. Гіпертермія потенційно має тератогенний ефект – тобто здатна при поєднанні певних факторів викликати порушення розвитку плода.Найбільший потенційний ризик для малюка УЗД несе на ранній стадії вагітності, коли ембріональні клітини активно діляться, а органи та системи майбутньої дитини лише починають формуватися. У цей період тривалий вплив ультразвуку та нагрівання тканин можуть порушити процес цього формування та спровокувати вроджені аномалії плода.

У рекомендаціях FDA (Федерального управління США з нагляду за якістю медикаментів та харчових продуктів) зазначено верхній допустимий поріг впливу ультразвуку 720 мВт/см2. В акушерській практиці використовується ультразвук з потужністю більш ніж у 2 рази нижче за цей поріг 310 мВт/см2. Іншими словами, під час обстеження в ліцензованих лікувальних закладах перегрівання плоду під час УЗД із довгостроковими наслідками для його організму виключено.

Вплив УЗД на жінку

Організм матері, очевидно, стійкіший до зовнішніх впливів порівняно з плодом. Однак інтенсивний або тривалий вплив УЗД на ранніх термінах вагітності може спровокувати скорочувальну діяльність маткової мускулатури, а це створює ризик викидня.

У той же час ультразвук, що використовується в діагностиці, не досягає значень, за яких можливий такий результат. Тому для організму самої жінки діагностичне ультразвукове досліждення у ліцензованому лікувальному закладі не несе жодного ризику.

Висновок

На підставі даних наявних досліджень можна стверджувати, що простежити взаємозв’язок між УЗД та відхиленнями у розвитку плоду не вдалося. Дані, що з’являються іноді в ЗМІ, про те, що ультразвукове обстеження викликає аутизм або інші проблеми з розвитком, не підтверджуються іншими дослідниками.

Щоб повністю виключити можливий негативний вплив УЗД на плід, рекомендується:

проходити обстеження у медичній установі, що має державну ліцензію на надання акушерської та гінекологічної допомоги;

проходити обстеження тільки за розпорядженням лікаря – якщо жінка не входить до групи ризику і у неї немає проблем із виношуванням, їй достатньо 3 скринінгових УЗД плода протягом усього періоду вагітності.

УЗД проходять усі вагітні жінки, і за всю світову практику застосування цього методу не було зареєстровано жодного випадку, який однозначно вказує на його небезпеку. Натомість є безліч підтверджень того, що вчасно проведене обстеження допомагає виявити аномалії вагітності та вжити відповідних заходів.

Нажміть проголосувати!
[Усього: 1 Оцінка: 5]