розвиток малюка
20.07.2022

Розвиток малюка від народження до 6 місяців

Від Yulia

Розвиток малюка. Понад сто років різні вчені та медики досліджують віхи розвитку дітей з перших днів життя. Ці дані є важливими для визначення стандартів, на які спираються лікарі при оцінці здоров’я немовлят та своєчасного виявлення можливих відхилень від норми, а також для роботи з дітьми із затримкою у розвитку, з обмеженими фізичними та розумовими можливостями. Без таких досліджень не обійшлися славнозвісна педагогічна система Марії Монтессорі, фізіотерапевтичні практики засновника «Інститутів потенціалу досягнень людини» Глена Домана, західні та вітчизняні програми служб «раннього втручання», стандарти ВООЗ. Що ж норма розвитку дітей? На що звертати увагу батькам? На які дані орієнтуватися, кого слухати та куди бігти, якщо щось, як здається, йде не так? Спробуємо розібратися.

Як зрозуміти, що є нормою того чи іншого місяця?

Кожна дитина індивідуальна, і норми розвитку дуже умовні. Однак є межі, коли допустиме відхилення від загальноприйнятої норми перетворюється на ознаку можливої ​​патології. Наприклад, якщо дитина в 3 роки все ще не ходить, а в 5 років не каже, не можна втішати себе, що все утворюється без допомоги лікарів та інших фахівців.Зазвичай батьків насамперед хвилюють питання розвитку моторики: на якому місяці малюк почне сидіти, вставати, ходити? Однак, крім загальних рухових навичок, важливі:

  • зорові та слухові реакції;
  • орієнтація у просторі;
  • відчуття частин тіла щодо один одного;
  • розвиток чутливості пальців;
  • темперамент;
  • мислення;
  • комунікативні навички (мова, спілкування);
  • навички самообслуговування та гігієни;
  • раннє усвідомлення себе.

Багато в чому розвиток малюка залежить від батьків. Необхідно достатньо часу приділяти фізичному та психічному розвитку малюка, не обмежувати його переміщення межами ліжечка і якнайчастіше викладати на ігровий килимок, не лінуватися годувати з ложки, виховувати самостійність тощо. Не менш важливе завдання – домогтися взаєморозуміння та довірчих відносин з дітьми. Для цього помічайте і не ігноруйте швидкоплинні погляди та звуки дитини як прохання уваги та допомоги, адресовану вам, т.к. інакше малюк перестане від вас цього чекати.

Перш ніж знайомитися з наведеними нижче нормами розвитку, необхідно також розуміти:

  • Зазначені терміни є приблизними, відхилення 1-3 місяців — а відповідно до стандартів ВООЗ до півроку та більше — абсолютно нормально. Тобто. здорова дитина може освоювати навичку раніше чи пізніше.
  • • На розвиток немовляти безпосередньо впливає термін гестації (у недоношених дітей етапи зсуваються в середньому на ту кількість місяців, на яку вони раніше з’явилися на світ), генетичний фактор (спадкові особливості, генетичні та хромосомні поломки), стан здоров’я, умови життя та навколишня середовище.
  • Основні періоди розвитку мають певну послідовність, проте бувають винятки, коли вони змінюються місцями або окремі дрібніші віхи не наступають зовсім.
  • Інформація в цій статті має ознайомлювальний характер. При сумнівах та занепокоєнні про дитину необхідно звернутися до педіатра. Можливо, потрібна консультація кількох фахівців. При цьому критерії норми розвитку у державних та комерційних установах можуть відрізнятись.

Від народження до 1 місяця

Багато батьків відзначають, що перший місяць життя – один із найспокійніших для всієї родини. Водночас, для мам він може бути стомлюючим, адже щодня є повторенням попереднього. Малюк ще не здатний активно рухатися, його зір і слух далекі від досконалості, і навіть якщо ви розмовляєте біля сплячої дитини, вона навряд чи прокинеться. Його міміка не така різноманітна, а гримаси у вигляді посмішки або похмурих брів викликані мимовільним скороченням м’язів. У 1 місяць він не запам’ятовує предмети та образи, і якщо прибрати іграшку з його поля зору, він відразу забуде про її існування. Однак уже на цьому етапі дещо відбувається: новонароджений здригається або моргає при різкому звуку, дивиться на джерело світла (і в нього звужується зіниця), намагається стежити за рухом яскравого предмета не далі 20-40 см від нього. У 1,5 місяці малюк на секунду фіксує погляд на вашому обличчі, хаотично згинає та розгинає ноги та руки, лежачи на спині. У цей час роль дорослого особливо важлива, оскільки він є провідником для новонародженого у світ образів, слів, жестів і звуків. Мама і малюк пізнають один одного і вчаться спілкуватися через дотики та обійми – це і є найкраща методика розвитку у цьому віці. Дитина під час голоду чи дискомфорту подає голос, перед годуванням, відчуваючи мамине молочко, нетерпляче скрикує, а приникаючи до грудей, заспокоюється.

Від 2 до 3 місяців

Якщо від народження між годуваннями викладати малюка на кілька хвилин на живіт під вашим пильним контролем, до 2 місяців він почне з цього положення піднімати голову. Пора розташовувати над ліжечком чорно-білі геометричні фігури та інші прості зображення, допомагаючи немовляті тренувати фокусування очей і збагачуючи його життєвий досвід. У 2,5 місяці дитині цікаво дивитися нові предмети і переводити ними погляд під різними кутами (збоку, зверху, знизу). Малюк прислухається до вашого голосу і до брязкання брязкальця, а при раптовій появі нових звуків завмирає. Рухи рук все ще безладні, але активніші.

Від 3 до 4 місяців

Розвиток малюка. До крихтіння, крику, жалібному стогін дитини в 3 місяці додається гуління – виголошення голосних або коротких складів на кшталт «га», «ги». Збагачуються моторні навички:

  • продовжуються спроби підняти і утримати голову зі становища на животі;
  • малюк стискає та розтискає пальці, а при дотику до долоні іграшкою – захоплює її;
  • тягне руки до рота та вгору, грає ними, спостерігає за ними та за тим, що знаходиться в них.

Дитина намагається утримати у полі зору обличчя дорослого на відстані до 80 см.Він дізнається ваш голос і радіє побачивши вас і знайомого предмета – він нарешті навчився ненадовго утримувати в пам’яті образи! Лікарі також приділяють особливу увагу появі посмішки, оскільки вона є ознакою розвитку мозку малюка та його здатності фокусувати погляд. Однак деякі діти залишаються серйозними до півроку-року, і це нормально. У період із 3 до 6 місяців малюк вже намагається уникнути неприємних відчуттів. Наприклад, на сеансі масажу або ЛФК немовля кричить не від болю, а від вимушеного обмеження у русі.

Від 4 до 5 місяців

розвиток малюкаУ 4 місяці дитина настільки зміцніла, що лежачи на животі і розвівши ноги в різні боки, здатна спиратися тільки на одну руку, а також піднімати на 45-90 ° голову і частину грудей, спираючись на лікті. Лежачи на спині, він відриває плечі від поверхні і з цікавості тягнеться головою вперед, намагається повертатися на живіт. Для нас це здається елементарним, проте голова дитини досить велика до тіла, як і велика сила тяжіння. І така спритність говорить про поступовий процес розвитку м’язів (хоча основний приріст м’язової маси відбувається через роки).

Розвиток малюка. Тепер малюк не просто захоплює і утримує брязкальце, а й трясе нею, роблячи паузи і, прислухаючись, обмацує пальцями, тягне до рота. Прагнення спробувати все на смак – частина дослідницької роботи немовляти, і до 1-1,5 років воно є нормою.Забирати у дітей іграшки за те, що вони їх облизують і гризуть, не потрібно, адже цим ви обмежуєте способи пізнання навколишнього світу, присікаєте природний інтерес до всього нового, провокуєте розвиток зворотного ефекту (грудничок з подвоєною силою тягне все в рот). Ви можете також помітити, що дитина стала більш розбірливою в звуках і уважний до людини, що говорить. Він повертає голову до джерела звуку, хоча розквіт звукового сприйняття відбудеться ближче до 6-7 місяців. Якщо хочете малюка здивувати, пограйте шиплячими, поцокайте язиком, міняйте ритм мови та тембр голосу.

Від 5 до 6 місяців

Деякі батьки вже в 5 місяців починають садити дитину в подушках, тому що помічають: малюк утримує голову прямо, коли сидить у вас навколішки. Однак квапити природний розвиток малюка не можна, щоб уникнути деформації неокрепшего хребта, шийних та тазових кісток.

У 5 місяців пальці рук, стиснуті в кулачки від народження, більшу частину часу вже розкрито. Контактируя з іграшками, захоплюючи їх і направляючи в рот, потягуючись за предметом і спираючись на одне передпліччя, дитина не тільки розробляє дрібну і велику моторику рук, але і постійним повтором тих самих дій виробляє координацію рухів, розвиває мозок, готує себе до повзання . За допомогою рук малюк також знайомиться зі своїм тілом, торкаючись за коліна в положенні на спині. Його зір та здатність до концентрації уваги покращуються. Він переводить погляд з одного того, хто говорить на іншого, розглядає себе в дзеркалі, завмирає при вивченні предмета, активно реагує на вашу міміку. Якщо ви не встигли зробити ще цього раніше, саме час повісити навпроти ліжечка або килимка, куди викладаєте малюка, велике люстерко. Воно допоможе дитині знайомитися з собою, з навколишнім світом, з різних ракурсів бачити кімнату та все навкруги.

Нажміть проголосувати!
[Усього: 2 Оцінка: 4.5]