Варикоз та вагітність
04.11.2022

Варикоз та вагітність

Від Yulia

Варикоз та вагітність.

У 70-80% жінок ознаки варикозу з’являються у першому триместрі вагітності.

Хоч як радісно час, коли майбутня мама з кожним днем ​​з хвилюванням і трепетом відчуває зміни, що відбуваються в її організмі, дані медичної статистики невтішні. У 80% випадків вагітність та пологи нерозривно пов’язані з варикозним розширенням вен, вагітність «традиційно вважається одним із основних факторів ризику варикозної хвороби».

Що є причиною розвитку такого захворювання, як варикозне розширення вен?

– Вважають, що основною причиною хвороби є «слабкість» стінки вени, яка не має такого вираженого м’язового шару, як артерія. А з віком знижується і міцність сполучної тканини – своєрідної цементуючої субстанції нашого організму, у т.ч. та судин.

Все це разом узяте та обумовлює зменшення пружності стінки вени, що, у свою чергу, призводить до збільшення її внутрішнього діаметра, а значить, до втрати замикання клапанів. В результаті кров із глибоких вен починає надходити в поверхневі, розтягуючи їх.

Вени можуть розширюватися у різних ділянках ноги, там, де потік крові знайде слабке місце – дефектний клапан. З’являючись насамперед області гомілки, стопи чи стегна, вени поширюються по нозі зверху вниз чи знизу вгору. Через постійне перетікання крові з глибоких вен у поверхневі та її застою рідка частина крові, плазма, починає проникати крізь стінку судин у тканини, викликаючи розвиток набряку, що проявляється припухлістю в ділянці гомілковостопного суглоба та стопи. Порушується харчування шкіри: вона втрачає свої колишні еластичні властивості, змінює колір.

 Вагітність традиційно вважається одним із основних факторів ризику розвитку варикозної хвороби.

Але не єдиним. До розвитку хвороби та її прогресування призводять і інші фактори: спадкова слабкість стінки вени, гормональні зміни у жінок та прийом гормональних препаратів, наприклад протизаплідних таблеток. А ще вік, зростання, перенесені травми, робота, пов’язана з необхідністю постійно стояти або сидіти…

Більшість людей з хворими на вени відзначають наявність цієї ж патології у батьків. Результати наукових досліджень свідчать, що ймовірність виникнення варикозних вен у дітей становить 90% – якщо обоє батьків страждають на цю патологію, 50% – якщо хворий один із батьків, і лише 20%, якщо мати і батько здорові.

 

 Чим можна пояснити те що, що переважна більшість жінок свідчить про появу вен під час вагітності чи невдовзі після пологів?

 

Лікарі пояснюють це дією статевих гормонів. Готуючи організм до пологів, прогестерон та релаксин розслаблюють сполучну тканину, роблячи її надзвичайно розтяжною та податливою до підвищення тиску. І стінці вени також не вдається встояти: її тонус знижується, клапани повністю не закриваються. Колись вважалося, що варикозна хвороба розвивається під дією збільшеної матки, яка на останніх термінах починає здавлювати вени. Але дослідження показують, що у 70-80% жінок початкові ознаки захворювання з’являються у першому триместрі вагітності, коли матка ще не збільшена.

Вплив гормонів на стінку вени настільки специфічний, що поява варикозних симптомів може бути, на думку низки лікарів, однією з ознак вагітності.

Звичайно, не можна заперечувати і впливу на судини матки, що росте. Вона здавлює розташовані по сусідству в тазі великі вени і цим порушує відтік крові з нижніх кінцівок.

 

Чи відновлюються стінки вени після пологів?

У частини жінок поперечний переріз вени відновлюється. Але у переважної більшості слабкість судинної стінки вен зберігається. І в цьому випадку кожна наступна вагітність збільшує ризик розвитку патології.

 

 Якими симптомами проявляється варикозна хвороба?

У багатьох людей захворювання може досить тривалий час протікати у прихованій формі. До ранніх симптомів варикозної хвороби, коли ще немає явних, видимих ​​ознак, відносять болі, відчуття тяжкості або втоми в ногах, поява судом у литкових м’язах, відчуття розпирання та сверблячки, набряклість кісточок та стоп. Ці прояви варикозної хвороби посилюються після тривалого стояння, особливо до вечора, з настанням теплої пори року. І, навпаки, зменшуються та проходять після відпочинку, до ранку, рідше зустрічаються взимку.

Класичні видимі симптоми хвороби – капілярні «сіточки», «павучки», «зірочки», розширені у вигляді вузлів та здуття вени, болі по ходу розширених вен. Спочатку вени помітні в одному місці ноги, потім судинна «сітка» розширюється, вони з’являються на інших ділянках. Збільшується набряклість кісточок та стоп.

У стадії, що далеко зайшла, до основних симптомів хвороби додаються інші, ще більш неестетичні. Вони зумовлені розладом харчування шкіри хворої ноги і виявляються зміною її кольору – почервонінням або пігментацією, запаленням шкіри, ущільненням підшкірної клітковини, вологою екземою. Фіналом шкірних змін при варикозній хворобі стає трофічна виразка.

 

 Яких заходів профілактики варикозу повинна дотримуватись вагітна жінка, щоб пройти небезпечний період з мінімальними втратами?

Заходи профілактики прості: необхідно періодично влаштовувати перерви для відпочинку. Ноги в цей час рекомендується укладати на піднесення, так, щоб вони були вищими за рівень серця. Рекомендовано жінкам виключити на весь період вагітності підйом ваги.

У деяких випадках для лікування варикозної хвороби використовуються препарати, що зміцнюють стінку вени, підвищуючи її тонус та знижуючи її проникність. Крім того, при їх застосуванні зменшується в’язкість крові. В результаті вена як би набуває своїх колишніх функціональних якостей: покращується робота клапанів і запобігає надходженню рідкої частини крові – плазми – за межі судини. Традиційною популярністю користуються препарати у вигляді мазей і гелів, які мають протизапальну та протинабрякову дію. Як правило, вони доступні без рецепта лікаря, а додаткові косметичні властивості роблять лікування естетично комфортним.

Базовим методом лікування розширення вен ще з античних часів вважається стягування литок ніг еластичними бинтами. Сьогодні на зміну бинтам прийшов компресійний трикотаж: спеціальні гольфи, колготи та панчохи. Вони фізіологічно розподіляють тиск по нозі: максимальний – в ділянці кісточки і поступово зменшується – у напрямку до стегна. Це створює оптимальні умови для відтоку крові та розвантажує вени.

До того ж ступінь компресії суворо дозована: так, при початковій стадії захворювання (судинні «зірочки», «важкі» ноги) використовують вироби І класу компресії, при розширених підшкірних венах без трофічних порушень – ІІ тощо. Компресійна білизна для вагітних також поділяється на класи.

 

На якому терміні вагітності жінкам показано носіння компресійної білизни?

Носити компресійний трикотаж необхідно вже з першого триместру вагітності та до пологів, а також протягом трьох-чотирьох місяців після народження дитини.

 

Чи існують інші нехірургічні способи лікування варикозу?

-На початковій стадії розвитку захворювання дуже ефективний спосіб, названий склеротерапією. Суть його в тому, що в хвору вену вводять спеціальний розчин – склерозант, що ушкоджує внутрішню оболонку судини. Внаслідок дії препарату вена ніби склеюється, пломбується зсередини таким чином, що кровотік по ній припиняється. Поступово, протягом 2 тижнів – 6 місяців, розширена та зовні помітна вена повністю зникає. Але маю зауважити, що склеротерапія не проводиться під час вагітності: цей метод лікування застосовується вже після пологів, коли жінка закінчить годувати дитину грудьми.

Згідно зі статистичними даними, кожен другий дорослий житель нашої планети страждає на варикозне розширення вен, причому кількість хворих постійно зростає. Щорічно їхня багатомільйонна армія збільшується на 2-3% за рахунок нових випадків захворювання. Початкові ознаки хвороби у вигляді судинних «зірочок» і «павучків» виявляються приблизно у половини дорослого населення, а виражений варикоз – у середньому у кожної третьої людини. Збільшення захворюваності спостерігається зазвичай після 20 років. Так, якщо у віці 30 років розширені вени виявляються у 30% людей, то до 40 років – вже у 45%, а до 60 – більш ніж у 70%.

Нажміть проголосувати!
[Усього: 1 Оцінка: 5]